Star Awards

Star Award winners 2018

The 2018 Star Awards ceremony took place at Ponds Forge on Friday 9 March.

Television broadcaster Richard McCourt presented this year’s awards and our special guests were the Siddiqui family from Gogglebox.

Leading and Inspiring Award

Winner – Dan Yeomanson
Runner up – Teresa Loxley

Staff Development Champion – sponsored by Sumo Digital

Winner – Anna Westaway
Runner up – Peter Knowles

Service Improvement Award

Winner (individual) – Anne Greaves
Winner (team) – 0-19 Community Leadership Team
Runner up (individual) – Nadia Ladak
Runner up (team) – Clinical Coding Team

Patient Experience Award – sponsored by AGFA

Winner (individual) – Julie Fox
Winner (team) – Dietetic Team
Runner up (individual) – Chris Gladding
Runner up (team) – Psychological Wellbeing Practitioners
Runner up (team) – Theatre Escorts Team

Best Non-Clinical Support Service

Winner (individual) – Zoe Asher
Winner (team) – E-Rostering Team
Runner up (individual) – Ria Burgess
Runner up (team) – Porters at Becton

Best Delivery of Direct Patient Care

Winner (individual) – Francis Doney
Winner (team) – Ward S2
Runner up (individual) – Julie Olpin
Runner up (team) – Musculoskeletal Physiotherapy Outpatient Team

The Children’s Hospital Charity Fundraising Award

Outpatients Team

Governors’ Award

School Teaching Team

Special Recognition Award

Ken Green

The Children’s Star Award – chosen by members of the public

Winner (individual) – Louise George
Winner (team) – Sheffield Eating Disorders Assessment and Treatment Team
Runner up (individual) – Chris Rittey
Runner up (team) – Diabetes Team

 

View 2017 award winners

Almost 400 colleagues gathered at Bramall Lane on 3 March 2017 to celebrate the fantastic work of staff around the Trust.

We were delighted to welcome Harry Gration MBE from BBC Look North to present this year’s awards.

Service Improvement Award – sponsored by Cisco

Individual – Runner up: Priya Narula
Team – Runner up: School Nurse Immunisation Team
Individual – Winner: Karen Asher
Team – Winner: Fast Track MRI Team

Patient Experience Award

Individual – Runner up: Emma Randle
Team – Runner up: Outpatients Department and volunteers
Individual – Winner: Elizabeth Chadwick
Team – Winner: Bed Management Team

Best Non-Clinical Support Service

Individual – Runner up: Alyson Archer
Team – Runner up: Chaplains Team
Individual – Winner: Ian Spurr
Team – Winner: Estates Project Team

Staff Development Champion – sponsored by Sumo Digital

Individual – Runner up: Liz Nicholls
Individual – Winner: Emma Broomhead

The Children’s Hospital Charity Make It Better Fundraising Award

Winner: Cystic Fibrosis Team

Best Delivery of Direct Patient Care

Individual – Runner up: Jason Evans
Team – Runner up: Emergency Department and Acute Assessment Unit
Individual – Winner: Adrian Jones
Team – Winner: OPAT Team

Leading and Inspiring Award

Runner up: Catherine Molloy
Winner: Alison Steer

Children’s Star Award

Individual – Runner up: Arun Urs
Team – Runner up: Gastro Nurses
Individual – Winner: Matt Ross
Team – Winner: Paediatric Critical Care Unit

Chair’s Award for Living Our Values

Winner: School Nursing Team

You might also be interested in...

Sheffield Children’s NHS Foundation Trust
Sheffield Children's@SheffChildrens
RT @monaghan_steph: Can't thank the nurses and staff enough on the medical daycare and ward 2 @SheffChildrens. You made me and my daughter…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close